sajadian
18 بهمن 1401 - 00:35

بحران در نظام بهداشت و‌ درمان انگلیس با ادامه اعتصابات

ده‌ها هزار تن از کارمندان سرویس سلامت ملی انگلیس امروز دوشنبه با شرکت در اعتصابی سراسری بزرگترین اعتصابی که تا کنون از سوی کارمندان این سازمان به اجرا در آمده را رقم زدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ده‌ها هزار پرستار و کارمند سازمان آمبولانس انگلیس روز دوشنبه در ادامه اعتراض به شرایط کاری و وضعیت حقوقشان دست از کار کشیدند و طبق اعلام اتحادیه‌های تجاری، بزرگترین اعتصاب تاریخ کارمندان نظام بهداشت و درمان این کشور را به اجرا گذاشتند.

به نوشته پایگاه شبکه «فاکس نیوز»، ماه هاست که موج اعتصابات کارمندان بخش های مختلف در بریتانیا به ویژه کارمندان بخش دولتی به منظور مطالبه افزایش حقوقشان مطابق با نرخ دو رقمی تورم، زندگی روزمره مردم این کشور را مختل کرده است.

در اعتصابات ماه‌های گذشته در انگلیس اقشاری شامل معلمان، رانندگان قطار، کارگران بخش بار در فرودگاه‌ها، کارمندان مرزبانی، مربی‌های رانندگی، رانندگان اتوبوس و کارمندان پست شرکت داشته‌اند.

معلمان، کارمندان بخش بهداشت و درمان و بسیاری از کارمندان دیگر می گویند در یک دهه گذشته ارزش حقوق‌های آنها کاهش یافته در حالی که بحران افزایش هزینه‌های معیشتی به سبب بالا رفتن قیمت‌های انرژی و مواد غذایی سبب شده مردم زیادی برای پرداخت قبض‌هایشان به مشکل بربخورند.

«ویکتوریا باسک»، یک کارآموز پرستاری در یک کلینیک تروما در شهر «بیرمنگام»، واقع در مرکز انگلیس، اظهار کرد، بیمارستان‌ها دچار کمبود نیرو هستند و پرستاران «24 ساعت روز و هفت روز هفته بسیار مشغول هستند.»

او گفت: «ما نیاز داریم که کسانی مایل به ورود به این حرفه باشند. تنها راه برای تحقق این امر این است که حقوق‌ها افزایش یابند و اطمینان حاصل کنیم که این شغلی باشد که مردم میل به اشتغال در آن داشته باشند.»

ماه دسامبر 2022، نرخ سالانه تورم انگلیس به بالاترین حد خود در 41 سال گذشته معادل 10.5 درصد رسید. دولت محافظه‌کار انگلیس استدلال کرده، در صورت برقرار کردن افزایش حقوقی معادل 10 درصد یا بیشتر برای کارمندان بخش دولتی، تورم از حد فعلی نیز باز بیشتر می‌شود.

اتحادیه‌های تجاری پرستاران انگلیس اعلام کردند، در طول اعتصاب 48 ساعته پرستاران، نیروهای بخش اورژانس و درمان سرطان اما هزاران قرار ملاقات و معاینه‌ پزشکی به تاخیر افتادند.

سازمان آمبولانس انگلیس نیز اعلام کرد، در طول اعتصاب یک روزه کارمندان این سازمان، صرفا به فوری ترین تماسها پاسخ داده می‌شود. اما «گرنت شپس»، وزیر تجارت انگلیس گفت، این اعتصاب جان مردم را به خطر انداخته است.

«شارون گراهام»، دبیر کل اتحادیه تجاری «یونایت» که کارمندان آمبولانس را نمایندگی می‌کند روز یکشنبه گفت: «به هیچ وجه هیچ مذاکراتی در هیچ سطحی با دولت بر سر مساله حقوق انجام نشده است.» او به «ریشی سوناک»، نخست وزیر انگلیس گفت:«پای میز مذاکره بیا و گفتگو کن –آستین‌هایت را بالا بزن و درباره حقوق‌ها در سرویس سلامت ملی انگلیس مذاکره کن – این چیزی است که نیاز است.»

«پت کالن»، رئیس اتحادیه «کالج سلطنتی پرستاری» نیز بیان داشت، «پیشنهاد دادن یک حقوق مناسب از سوی دولت می‌تواند اعتصاب را سریعا تمام کند.»

«مکس بلین»، سخنگوی سوناک امروز دوشنبه گفت، نخست وزیر انگلیس هیچ برنامه‌ای برای ورود مستقیم به مذاکرات ندارد، اما «ما می‌خواهیم به بحث درباره اینکه چطور همراه با اتحادیه‌ها یک مسیر پیشرفت پیدا کنیم ادامه دهیم.»

دولت انگلیس همچنین اخیرا با طرح یک لایحه جنجالی برای سخت تر کردن شرایط برگزاری اعتصاب‌ها از سوی کارمندان معترض، خشم اتحادیه ها را برانگیخته است.

در ماه‌های اخیر خدمات سرویس سلامت ملی انگلیس به دلیل اعتصابات و مشکلات دیگر تحت فشار شدیدی قرار گرفته به نحوی که میلیون‌ها بیمار در فهرست‌های انتظار طولانی برای انجام عملهای جراحی هستند وهر ماه هزاران نفر از دریافت مراقبت‌های فوری اورژانس باز می‌مانند.

ریشی سوناک چند روز پیش گفت، «خیلی دوست دارد یک افزایش حقوق عظیم به پرستاران بدهد» اما دولت او با انتخاب های سختی روبرو است و باید هزینه‌های سرویس سلامت ملی انگلیس را در بخش‌های دیگر همچون تامین تجهیزات پزشکی و آمبولانس تامین کند.

پایان پیام

منبع: فارس
شناسه خبر: 1023664